ACL w Grzawie. Rekonstruujemy więzadło krzyżowe przednie

Urazy (kontuzje) kolana to zmora osób aktywnych zawodowo oraz uprawiających sport, nie tylko wyczynowy. Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka, a jego budowa oraz rola jaką spełnia podczas przemieszczania się, determinuje jego wysoką podatność na uszkodzenia. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego, przeprowadzana w przypadkach pourazowych niestabilności stawu kolanowego powstałych w wyniku uszkodzenia więzadeł krzyżowych, ma na celu przywrócenie sprawności, tak aby ruch stał się przyjemnością, a nie wiązał się z przykrymi dolegliwościami o charakterze bólu i niestabilności stawu. Istotą operacji jest „wstawienie” przeszczepu w miejsce uszkodzonego więzadła. Materiałem przeszczepianym są ścięgna własne pacjenta ( tzw. przeszczep autogenny), które zostają pobrane w trakcie zabiegu z okolicy operowanego kolana. W uzasadnionych przypadkach materiał na przeszczep może zostać pobrany z drugiej kończyny dolnej. Natomiast wyjątkowo może on pochodzić od innego dawcy, bądź zostają użyte materiały syntetyczne zastępujące tkankę pacjenta.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego charakteryzuje się małą inwazyjnością i nie wymaga długiej hospitalizacji. Zazwyczaj już drugiego dnia po operacji operowany pacjent przy pomocy kul jest w stanie poruszać się samodzielnie. Zabieg przeprowadzany jest artroskopowo z zachowaniem największej staranności.

Celem uzyskania bliższych informacji na tematy związane z niestabilnością stawu kolanowego, metod diagnostycznych oraz samej rekonstrukcji ACL i możliwości jej przeprowadzenia w naszym Szpitalu, jak również w kwestii innych problemów ortopedycznych, zapraszamy na konsultacje do naszych lekarzy konsultujących w ramach poradni chirurgii urazowo – ortopedycznej.