SOS dla stawów – iniekcje kwasu hialuronowego

Ból, ograniczenie zakresu ruchu, poczucie sztywności stawu a nawet deformacje to objawy choroby zwyrodnieniowej. Przyczyną zwyrodnienia może być przebyty uraz, siedzący, pozbawiony aktywności tryb życia, otyłość. Na kondycję stawów wpływają również czynniki genetyczne i zawodowe oraz wiek. Kwas hialuronowy to naturalny składnik mazi stawowej, która odpowiada za płynność pracy stawów, a także chroni przed uszkodzeniami. Niestety ząb czasu nadgryza również stawy. Z wiekiem zmniejsza się stężenie kwasu hialuronowego, co w efekcie obniża jakość mazi stawowej. Chrząstki stawowe pozbawione ochronnego płaszcza pod wpływem tarcia wyzwalanego podczas poruszania się ulegają postępującemu uszkodzeniu. Pod wpływem tego procesu pojawia się dyskomfort i ból.

Wiskosuplementacja, czyli zastosowanie dostawowych zastrzyków preparatów zawierających wysokoprocentowy kwas hialuronowy uzupełnia jego braki w obrębie stawu, poprawia parametry mazi stawowej, a także działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W efekcie poprawia się ruchomość stawu, ruch staje się płynniejszy, a aktywność nie musi kojarzyć się z cierpieniem.

Zastrzyki podawane są w zależności od preparatu w cotygodniowych seriach lub jednorazowo. Kwas hialuronowy to substancja naturalna dla organizmu, z tego też względu wiskosuplementacja wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. Zabiegi nie są inwazyjne oraz w zależności od potrzeb pacjenta można je wielokrotnie powtarzać.

W poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej stosujemy następujące preparaty:

  • Synvisc one, preparat 2% tzw. one shot – jedna iniekcja na kurację (ampułkostrzykawka 6 ml)
  • Orthovisc plus, preparat 2% do 3 krotnego podawania w kuracji (ampułkostrzykawka 2ml)
  • Synocrom, preparat 1% do 3 – 5 krotnego podawania na kurację (ampułkostrzykawka 2ml).

Celem uzyskania bliższych informacji na tematy związane z terapią za pomocą iniekcji kwasu hialuronowego, jak również w kwestii innych problemów ortopedycznych, zapraszamy na konsultacje do naszych lekarzy konsultujących w ramach poradni chirurgii urazowo – ortopedycznej.