Gastroskopia

Co to jest gastroskopia:

Gastroskopia jest badaniem polegającym na oglądaniu wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka i dwunastnicy) za pomocą elastycznego endoskopu wprowadzanego przez usta. Metoda ta pozwala również na pobieranie próbek tkanki celem wykonania dodatkowych badań (np. test ureazowy w kierunku Helicobacter Pylori, badanie histopatologiczne).

Gastroskopia umożliwia również leczenie niektórych chorób bez konieczności zabiegu chirurgicznego.

Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej na lewym boku, po miejscowym znieczuleniu gardła lub w sedacji anestezjologicznej. W trakcie całego badania pacjent trzyma w ustach specjalny ustnik przez który jest wprowadzany endoskop. Badanie jest bezbolesne i trwa 5-10 min.

Wskazania do gastroskopii:

Podstawowymi wskazaniami do gastroskopii są:

- bóle nadbrzusza, zgaga, odbijania utrzymujące się lub nawracające mimo leczenia,

- bóle w klatce piersiowej po wykluczeniu przyczyn kardiologicznych

- trudności w połykaniu,

- nawracające nudności i wymioty,

- podejrzenie krwawienia do przewodu pokarmowego

- nieuzasadniony spadek masy ciała,

- diagnostyka niedokrwistości (anemii)

- jako badanie kontrolne u osób z rozpoznaną chorobą wrzodową żołądka/dwunastnicy,

- kontrola po przebytym krwawieniu do przewodu pokarmowego / perforacji przewodu pokarmowego,

- okresowa kontrola u chorych z przełykiem Barretta, żylakami przełyku, marskością wątroby, po zabiegach resekcyjnych żołądka.

Decyzja o wykonaniu gastroskopii zawsze powinna być poprzedzona wywiadem i badaniem lekarskim. Nie każde dolegliwości wymagają wykonywania tego badania w pierwszej kolejności, które mimo znikomego odsetka powikłań pozostaje badaniem inwazyjnym. Niekiedy wykonanie gastroskopii jest wskazane u osób bez jakichkolwiek objawów i dolegliwości. Niektóre leki zażywane przez chorego powinny być odstawione lub zmienione na inne na kilka dni przed badaniem. Dlatego też w każdym przypadku wskazania i przeciwwskazania do badania powinny być ocenione indywidualnie przez lekarza kwalifikującego do badania.

Przygotowanie do gastroskopii:

W dniu badania chory nie powinien jeść min. 6 godzin i pić min 3 godziny przed badaniem. Osoby zażywające przewlekle leki powinny zażyć je i popić niewielką ilością wody. Bezpośrednio przed badaniem chory otrzymuje do wypełnienia ankietę medyczną na podstawie której przeprowadzana jest ostateczna kwalifikacja do badania.