Strona główna / Pracownia Endoskopii

Pracownia Endoskopii


W dobie wysokiej zachorowalności na nowotwory Szpital NZOZ „Silesia Med” S.A. uruchomił Pracownię Endoskopii, którą wyposażono w nowoczesny sprzęt służący m.in. do wykonywania gastroskopii i kolonoskopii. Badania te posiadają szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Obraz w rozdzielczości HD TV oraz wykorzystanie funkcji barwienia elektronicznego podczas badania przełyku, żołądka, dwunastnicy jak również jelita grubego umożliwia specjaliście wczesne wykrycie zmian o charakterze chorobowym.

Szpital NZOZ „Silesia Med” S.A. świadczy szeroki wachlarz usług endoskopowych. Począwszy od diagnostycznej gastroskopii i kolonoskopii, poprzez polipektomię, opaskowanie żylaków przełyku, poszerzanie zwężeń w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zakładanie protez w zwężeniach nowotworowych oraz zakładanie przezskórnej endoskopowej gastrostomii (PEG).

Zespół Pracowni Endoskopii przeprowadza badania i zabiegi metodą endoskopową z wykorzystaniem specjalistycznych endoskopów - giętkich urządzeń z kamerą na końcu, za pomocą, których można oglądać wnętrze przewodu pokarmowego. Daje to możliwość przeprowadzania profilaktycznych badań górnego odcinka przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy, a także dolnego odcinka, czyli jelita grubego.

Badania i zabiegi endoskopowe przeprowadza lek. med. Piotr Szymański, specjalista Chirurgii Ogólnej. Endoskopista posiadający doświadczenie w zakresie diagnostycznych jak i terapeutycznych zabiegów endoskopowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, potwierdzone Certyfikatem Zarządu Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Dr Szymański dzieli się swoja wiedzą i doświadczeniem również w ramach poradni chirurgii ogólnej. Lekarz konsultuje pod katem schorzeń układu pokarmowego, kwalifikuje i przygotowuje do badań, i zabiegów endoskopowych, a także po ich przeprowadzeniu omawia z pacjentami ich przebieg,  wyniki badań histopatologicznych oraz proponuje plan ewentualnego dalszego leczenia.