Występowanie zmian skórnych jest uzależnione od wielu czynników, a przy tym charakteryzują się dużą różnorodnością kształtu, rozmiaru oraz miejsca występowania na skórze. Jest to często problem natury estetycznej, jednak mogą stanowić objaw rozwijającego się nowotworu. Szpital Specjalistyczny „Silesia-Med” S.A. oferuje Państwu możliwość usunięcia wszelkiego rodzaju zmian skórnych z wykorzystaniem nowoczesnych metod leczenia, dobieranych indywidualne z uwzględnieniem zaleceń lekarskich i potrzeb pacjenta.
Zmiany skórne: znamiona barwnikowe, brodawki, włókniaki, odciski
W zależności od wskazań medycznych zmiany skórne są usuwane chirurgicznie z możliwością zastosowania plastyki miejscowej lub laserowo. Szpital posiada precyzyjne urządzenie laserowe pozwalające na szybkie i małoinwazyjne zabiegi ambulatoryjne, polegające na „odparowaniu” zmiany, bez utraty krwi. Usuwaniem zmian skórnych zajmuje się zespół chirurgów. prof. Łukasz Krakowczyk specjalizuje się w wykonywaniu chirurgicznych zabiegów ambulatoryjnych. Zabiegi laserowe wykonują: lek. med. Grzegorz Kielan, lek. med. Jan Szczotka, lek. med. Zdzisław Zawada.
Pajączki, żylaki
Celem zniwelowania uporczywych pajączków na nogach oraz nieestetycznych żylaków stosowana jest skleroterapia. Jest to metoda bezpieczna i niemal bezbolesna. Zabieg trwa około 20 – 30 minut i polega na iniekcji leku w miejsce zajęte chorobowo, w wyniku czego naczynie ulega zwłóknieniu i przestaje być widoczne. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre zmiany ze względu na stopień zaawansowania wymagają interwencji chirurgicznej.
Zamiany skórne w okolicy oczu
Najczęściej na powiekach pojawiają się brodawki wirusowe lub łojotokowe, kaszaki oraz włókniaki. Są to zwykle łagodne guzowate zmiany usuwane chirurgicznie. Natomiast kępki żółte grudkowate zmiany o żółtawym zabarwieniu pojawiają się przeważnie w okolicy okołonosowej i świadczą o podwyższonym poziome tzw. złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Ze względów estetycznych kępki są usuwane chirurgicznie, ale ich dalsze leczenie opiera się m.in. na zmianie diety oraz jeśli to konieczne wprowadzeniu terapii farmakologicznej.